Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (10 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje

Jakie oświetlenie do garażu to dobry wybór? Poznaj nasze pomysły

Garaż od dawna nie jest postrzegany jedynie jako miejsce, w którym przechowuje się samochód. Obecnie to prawdziwe centrum dowodzenia domowych majsterkowiczów, w którym nierzadko wykonuje się precyzyjne prace. Aby ułatwić sobie korzystanie z tej przestrzeni, musisz zadbać o jej prawidłowe oświetlenie. Zastanawiasz się, jak zaplanować aranżację świetlną w garażu? Jakie lampy sprawdzą się najlepiej? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Oświetlenie garażu – dlaczego jest tak ważne?

Garaż jest istotną częścią domu nie tylko dla kierowców, ale także dla wszystkich osób, które na różne sposoby z niego korzystają. W garażu nie tylko parkuje się samochód – często to pomieszczenie może pełnić też funkcję piwnicy. Przechowuje się w nim rzeczy, których nie używa się na co dzień w domu. Niektórym służy też jako przydomowy warsztat. To pozwala na samodzielne wykonywanie niektórych napraw auta, ale także na swobodne majsterkowanie. Nierzadko w garażu udaje się wydzielić miejsce na niewielką, domową siłownię, jeśli we wnętrzu domu brakuje na nią miejsca. Aby można było bez przeszkód korzystać z tego pomieszczenia, niezbędne jest jego prawidłowe oświetlenie. Pamiętaj, by nie pozostawiać tej kwestii przypadkowi – garaż nie ma z reguły dostępu do naturalnego światła dziennego, gdy jest zamknięty. Źródła światła powinny być więc pomysłowo zaplanowane, by można było w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca.

Które strefy w garażu wymagają oświetlenia?

Rzadko zdarza się, że garaż ma okna – jeśli nawet, to z reguły są niewielkie. Oświetlenie jest więc niezbędne, by móc z niego komfortowo i bezpiecznie korzystać. Garaż – jak każde pomieszczenie – może być podzielony na strefy. Wówczas należy zadbać o to, by każda z nich miała dostęp do źródła światła. Upewnij się, że Twój plan aranżacji oświetlenia obejmuje:

– wjazd do garażu,

– przejście z garażu do domu,

– sekcję warsztatową,

– garażową siłownię,

– miejsce do przechowywania przetworów i innych produktów z domu.

To, jakie strefy znajdują się w Twoim garażu, w dużej mierze zależy od jego wielkości i potrzeb domowników. Jeśli pomieszczenie służy Ci jedynie do przechowywania auta, w aranżacji oświetlenia możesz bez wątpienia uwzględnić mniej lamp.

Jakie oświetlenie do garażu sprawdzi się najlepiej?

Lampy, które wykorzystasz w garażu, muszą spełniać szereg kryteriów. Najważniejsze jest to, by były bezpieczne w użytkowaniu i nie utrudniały wjazdu oraz wyjazdu. Powinny być też funkcjonalne i efektownie oświetlać przestrzeń użytkową. Podczas zakupów warto od razu wykluczyć lampy stojące – zajmują potrzebną przestrzeń użytkową i mogłyby spowodować zagrożenie. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na kolejne auta lub na dodatkowe wyposażenie, może pojawić się konieczność zlikwidowania takich lamp.

Jakie oświetlenie do garażu to dobry wybór? Zdecydowanie postaw na takie, które możesz przymocować do ściany. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz przestrzeń użytkową. Postaraj się wybrać modele, które nie odstają zbyt mocno od powierzchni. To gwarancja, że nie zostaną uszkodzone podczas parkowania lub prac porządkowych w garażu. Zastanawiasz się, jakie oświetlenie garażowe uznaje się za funkcjonalne? Czytaj dalej i poznaj nasze propozycje.

Jak oświetlić strefy użytkowe w garażu?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych lamp do garażu, rozplanuj punkty świetlne w taki sposób, aby każda ze stref była dostatecznie rozświetlona. Skutecznym rozwiązaniem jest poprowadzenie wokół garażu taśmy LED. Warto umieścić ją pod sufitem, dzięki czemu może z powodzeniem pełnić też funkcję oświetlenia głównego.

Niezależnie od tego, na jakie sekcje użytkowe podzielisz garaż, każda z nich powinna być wyposażona w odpowiednie oświetlenie punktowe. Nad stołem roboczym do majsterkowania dobrze sprawdzą się lampy wiszące – emitowane przez nie światło pozwoli Ci wykonywać precyzyjne prace nawet po zmroku. Co ciekawe, niektóre modele nie muszą być nawet podłączone do prądu – są zasilane baterią, dzięki czemu możesz je zawiesić w dowolnym miejscu.

Inne strefy garażu, czyli m.in. przestrzeń przeznaczoną do przechowywania różnych rzeczy czy nawet przejście do domu warto oświetlić odpowiednimi lampami punktowymi. Jeżeli chcesz mieć pełną swobodę sterowania oświetleniem, wybierz bezprzewodowe lampki LED. Możesz je zawiesić w każdej sekcji garażu – z reguły emitują mocny strumień światła. Co więcej, bez trudu znajdziesz modele z pilotem, dzięki któremu możesz swobodnie włączać i wyłączać lampki, nawet wjeżdżając autem do garażu.

Jak oświetlić wjazd do garażu?

Choć oświetlenie wnętrza garażu jest istotne, nie możesz zapomnieć o wjeździe do niego. Najlepiej sprawdzi się więc lampa z czujnikiem ruchu. Obecnie na rynku są dostępne różnorodne modele. W ofercie naszego e-sklepu znajdziesz oświetlenie, którego forma przypomina kamerę. To też forma ochrony Twojego mienia – osoba o potencjalnie złych zamiarach może je porzucić, widząc takie urządzenie na Twojej posesji. Pamiętaj o tym, by wybrać model, który wyróżnia się odpowiednią klasą szczelnością, czyli IP65.

Oświetlenie garażowe to też lampy najazdowe. Umieszcza się je w gruncie, dzięki czemu doskonale doświetlają wjazd i ułatwiają kierowcy manewrowanie autem nawet po zmroku. Odpowiednio dopasowane modele zapewnią bezpieczeństwo i komfort podczas parkowania auta.

Jak wybrać oświetlenie garażowe? Pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się energooszczędne rozwiązania, czyli lampy LED. Wyróżnia je długa żywotność i przyjazna oku barwa światła. Poszukujesz praktycznego oświetlenia do garażu? Wszystkie wyżej wymienione lampy – i wiele innych rozwiązań – znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl