Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (10 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje

Oświetlenie solarne do ogrodu - wszystko, co trzeba na ten temat wiedzieć

Okazuje się, że istnieją lampy, które nie pobierają energii z sieci elektrycznej. Mowa tutaj o oświetleniu solarnym, które zasilane jest przez fotoogniwa. Jest ono z oczywistych względów instalowane w ogrodach, na balkonach i tarasach. To na pierwszy rzut oka idealne oświetlenie uzupełniające. Czy tak jest w rzeczywistości?

Jak działa oświetlenie solarne do ogrodu?

Kiedy lampy solarne wchodziły na rynek, budziły sporo kontrowersji. Odnawialne źródła energii były jeszcze tematem mało popularnym. Wiele osób nie ufało więc tego typu oświetleniu. Niewielu ludzi wierzyło w to, że można uzyskać zasilanie ze słońca. Dzisiaj nikogo to już nie dziwi.

Oświetlenie solarne do ogrodu wykorzystuje promieniowanie słoneczne. Tego typu lampy wyposażone są w panel fotowoltaiczny z ogniwem. Jego rolą jest skupianie fotonów zawartych w promieniach słońca, a potem doprowadzenie do wywołania w nich różnicy potencjałów. Uzyskiwana jest w ten sposób energia elektryczna. Prąd magazynowany jest w akumulatorkach. W momencie, gdy robi się ciemno, lampa sama się włącza. Czerpie moc ze wspomnianych baterii. Nie trzeba jej zatem podłączać do sieci elektrycznej.

Takie oświetlenie solarne do ogrodu działa automatycznie W ciągu dnia akumulatory się ładują (panel jest wystawiony na słońce), a po zapadnięciu zmroku lampa świeci samodzielnie. Nie trzeba jej w żaden sposób uruchamiać.

Jakie zalety ma oświetlenie solarne do ogrodu?

Niewątpliwie lampy solarne wykorzystywane w ogrodach mają wiele zalet. Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że fotowoltaika to technologia w 100% ekologiczna. Polega ona na produkowaniu czystej energii - nie są w tym przypadku emitowane spaliny lub inne toksyczne substancje. To ważna informacja w czasach, w których zanieczyszczenie środowiska staje się coraz większym problemem.

Polskie elektrownie produkują prąd na skutek spalania węgla. To niestety wiąże się z dużą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Wzrost popularności oświetlenia solarnego sprawia, że można zmniejszyć pobór z zakładu, co pośrednio przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych.

Oczywiście względy ekologiczne nie są jedyną zaletą przemawiającą za lampami solarnymi. Ich montaż oznacza spore oszczędności. Tego typu oświetlenie nie jest podłączane do sieci, a więc nie powoduje wzrostu rachunków za energię elektryczną. Koszt ponosi się tylko raz - podczas zakupu lamp solarnych. Ta inwestycja błyskawicznie się zwraca. Fotowoltaiczne oświetlenie w ogrodzie pozwala w pewien sposób uniezależnić się od elektrowni. W ten sposób można oświetlać przestrzeń w nocy, nawet w razie awarii.

Nie bez znaczenia jest także to, że lampy solarne prezentują się bardzo estetycznie. Tworzą w ogrodzie przyjemny klimat. Często stosuje się je zresztą głównie w celach ozdobnych. Dzisiaj w sklepach bez problemu znaleźć można np. oświetlenie solarne zmieniające kolor.

Czy lampy solarne nie mają żadnych wad?

Oświetlenie solarne stosowane w ogrodzie ma sporo zalet. Są jednak i pewne wady tego rozwiązania. Wspomnieć trzeba o tym, że moc takich lamp nie zawsze jest duża. To w pewien sposób ogranicza ich funkcjonalność. Przy takim oświetleniu nie da się czytać czy pracować nocą. Z drugiej strony lampy solarne nie zostały do tego stworzone. Ich rola jest zupełnie inna.

Oświetlenie tego rodzaju z założenia służy do doświetlania ogrodu czy tworzenia w nim przyjemnego nastroju. Często lampy solarne wykorzystywane są do wyznaczania bezpiecznych szlaków komunikacyjnych. Mowa tutaj przede wszystkim o lampach wbijanych w podłoże. Kolejną propozycją są lampki solarne wiszące.

O oświetlenie stosowane na zewnątrz budynków należy w odpowiedni sposób dbać. Brud i kurz, który zbiera się na panelu fotowoltaicznym, skutecznie blokuje przepływ fotonów do ogniwa. W ten sposób urządzenie zaczyna tracić swoją sprawność. Jego efektywność spada. Na szczęście wystarczy wilgotna szmatka, aby błyskawicznie zniwelować ten problem.

Na jakie oświetlenie solarne do ogrodu warto się zdecydować?

Obecnie wybór lamp solarnych na rynku jest bardzo szeroki. Poszczególne modele różnią się między sobą wieloma parametrami. Spore znaczenie ma forma oświetlenia. Trzeba ją dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Wiele osób lampy solarne wykorzystuje do wytyczania ciągów komunikacyjnych w ogrodzie. W tym przypadku najlepszym wyborem są lampy w formie słupków wbijanych w ziemię. Modele wiszące są z kolei idealne do oświetlania wejścia do domu czy altany.

Bardzo istotnym elementem jest także wielkość panela fotowoltaicznego. Jeśli dana lampa ma nie tylko sygnalizować dane miejsce, ale oświetlać przestrzeń, warto postawić na model z nieco większym panelem. Mniejszy może sprawdzić się raczej kiepsko. Dużo zależy też od pojemności akumulatora. Ma ona wpływ na to, jak długo dana lampa świeci. W małych lampach nie musi być duża - wystarczy 1000 mAh.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl